

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 45 pF |
| Length | 1 mm |
| Width | 675 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 480 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Working Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 130 W |
| Peak Pulse Current | 12 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 14 V |
| Peak Pulse Power | 130 W |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 12 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Diode Capacitance | 45 pF |
Stock: 7649
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.09319 | $0.93190 |
| 50 | $0.06158 | $3.07900 |
| 100 | $0.04069 | $4.06900 |
| 500 | $0.03822 | $19.11000 |
| 1000 | $0.03505 | $35.05000 |
| 3000 | $0.03475 | $104.25000 |
| 5000 | $0.03445 | $172.25000 |
| 10000 | $0.02881 | $288.10000 |
